Małgorzata Mroczek

O mnie

Mówi o sobie, że jest zwierzęciem politycznym. Nie tylko z racji ukończonych studiów na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych (Uniwersytet Warszawski). Zawsze lubi wiedzieć: po co, dlaczego, z kim? Słucha, komentuje, dyskutuje – jest ciekawa świata i tego, co się dzieje.

Żeby nikt nie zarzucił jej niekompetencji – po 7 latach pracy w 3 sektorze – ukończyła Ekonomię Społeczną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Chociaż jest zdeklarowaną humanistką (i warszawianką), która ekonomii musiała się nauczyć (a Kraków pokochać). Pracę dyplomową pisała z tematu, którym interesuje ją od lat: resocjalizacji poprzez pracę i wpływu pracy zewnętrznej (poza murami więzienia) na osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Ma na swoim koncie liczne szkolenia i warsztaty dla menadżerów ngo z zakresu: zarządzania projektowego, zarządzania organizacją pozarządową, finansowania działań społecznych.

Od ponad 14 lat związana z trzecim sektorem. Na swoim koncie ma kilkanaście zrealizowanych projektów jako koordynator i człowiek od zadań specjalnych (wsparcie merytoryczne). Zajmowała się głównie wsparciem osób starszych i działaniami międzypokoleniowymi. Od lat interesuje się i wspiera (poprzez realizację projektów) osoby narażone na wykluczenie penitencjarne. Dotyczy to zarówno osób odbywających karę pozbawienia wolności czyli obecnych i byłych więźniów, jak również ich rodziny. Do dzisiaj twierdzi, że praca z seniorami i osadzonymi – kompletnie zmieniła jej perspektywę, co jest w życiu ważne, potrzebne, celowe. Jednocześnie uzmysłowiła – jak bliskie są potrzeby tych pozornie tak różnych grup. Tak modne słowo: synergia – poznała w praktyce działania i realnego wsparcia.

Świetnie diagnozuje problemy społeczne. Zna środowisko pozarządowe – nie tylko w swoim obszarze zainteresowania. Uwielbia wystąpienia publiczne. Ma świetne pióro, które nawet w ciasnych rygorach projektu – umie oddać ducha działań. Prywatnie: rodowita warszawianka. Powiśle to jej mała ojczyzna. Ceni poczucie humoru. Kocha rocka, kolor pomarańczowy i owczarki niemieckie.