Od przygotowania projektu budynku, do oddania go do użytku, upływa nawet kilkadziesiąt miesięcy. Rozpoczynając dziś proces innowacji w mieszkalnictwie, realnych rezultatów możemy się spodziewać za kilka lat. Celem badania jest identyfikowanie szans i zagrożeń, a w dalszej perspektywie, poszukiwanie rozwiązań instytucjonalnych, które będą odpowiadać na potrzeby młodych.

Tomasz OparCzłonek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, Wiceprzewodniczący PROM

Odpowiedź na pytanie o to „Jak chcą mieszkać młodzi ludzie?” powinna być istotna zarówno dla deweloperów i urbanistów, jak i rządu i samorządów tworzących programy mieszkaniowe dla młodych ludzi. Mnie interesuje nie tylko z perwersyjnej ciekawości, ale w kontekście tworzenia przestrzeni fizycznych i mentalnych dla młodych – tych rodzinnych, instytucjonalnych, jak i „miejsc trzecich”.

Barbara MośEkspertka, Trenerka, Europe4Youth

Mieszkania na wynajem to mieszkania budowane przede wszystkim dla pokolenia wchodzącego obecnie w dorosłość. Instytucjonalny rynek najmu w Polsce dopiero się rozwija, więc tak ważna jest wspólna dyskusja o tym, jakich mieszkań potrzebują młodzi. To nie tylko ekspertki i eksperci powinni wypowiadać się na temat mieszkalnictwa, ale również ich przyszli mieszkańcy i mieszkanki.

Joanna ErbelEkspertka, PFR Nieruchomości