Projekty

Seminarium „Wspólna pamięć, wspólna przyszłość”  w 70. rocznicę  wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz  23-27 stycznia 2015 w Krakowie i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Idea seminarium

W roku 2015 przypada 70. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego, w którym około 1,1 miliona ludzi straciło życie wskutek nieludzkich okrucieństw nazistów. Jako młodzi ludzie, chcemy pamiętać o tych wydarzeniach, ale i też uczyć się z historii. Polska Rada Organizacji Młodzieżowych wraz z Niemiecką Federalną Radą Młodzieży (DBJR) oraz Radą Ruchów Młodzieżowych w Izraelu (CYMI) podjęły się organizacji międzynarodowego seminarium, w którym udział weźmie ok. stu przedstawicieli i przedstawicielek młodzieży z tych trzech krajów wraz z kilkoma reprezentantami i reprezentantkami Czech oraz Austrii.

Przygotowania do seminarium

Seminarium to jest pierwszym projektem organizowanym w tak ścisłej współpracy z Niemiecką Federalną Radą Młodzieży oraz Radą Ruchów Młodzieżowych w Izraelu. Przygotowania tej inicjatywy rozpoczęły się już wiele miesięcy temu; w czerwcu br. koordynatorka z ramienia PROM Katarzyna Siemasz oraz koordynatorka biura PROM Magdalena Macińska wzięły udział w spotkaniu z DBJR oraz CYMI w Berlinie, na którym wstępnie omówiono cele seminarium, jego przebieg oraz zagadnienia związane z organizacją. Przedstawiciele i przedstawicielki rad młodzieży zostali także zaproszeni na spotkanie w Kancelarii Prezydenta Niemiec (Bundespräsidialamt). Była to okazja do przedstawienia  projektu członkom Kancelarii oraz oczekiwań i celów z nim związanych.  Prezydent Niemiec Joachim Gauck wyraził chęć wsparcia projektu i spotkania się z młodzieżą w trakcie seminarium przygotowawczego, które odbędzie się w Berlinie. Wizyta studyjna obejmowała także udział w spotkaniach roboczych  Niemieckiej Federalnej Rady Młodzieży i była okazja do nawiązania bliższych kontaktów z Radą Młodzieży Izraela.

20140610_104645

Na początku listopada odbyło się kolejne spotkanie przygotowawcze, tym razem w Izraelu, w którym udział wzięła reprezentantka PROMu. Głównym tematem tego spotkania była organizacja seminarium przygotowawczego dla moderatorów i moderatorek pod koniec listopada oraz kształt merytoryczny seminarium styczniowego. Oprócz tego goście z Polski i Niemiec mieli okazję wziąć udział w wiecu upamiętniającym 19. Rocznicę zamordowania premiera Yitzhaka Rabina. W wiecu zorganizowanym na Placu Rabina zgromadziło się około 40 tysięcy młodych ludzi, których hasłem przewodnim tego wieczoru było „Pamięć o morderstwie, walka o demokrację”. Na scenie pojawił się również prezydent Izraela – Reuven Rivlin, który przywitał delegację trzech rad.

zdjęcie izrael

Efektem tego spotkania było podpisanie oficjalnego listu partnerskiego o współpracy trzech rad, który z ramienia PROMu podpisał prezydent Jakub Radziewicz.

 

Udział w seminarium

W seminarium oprócz uczestników i uczestniczek seminarium ważną rolę pełnili też moderatorzy i moderatorki (5 osób z każdej rady), którzy będą mieli istotny wpływ na kształt merytoryczny projektu. Osoby wybrane w rekrutacji wzięły udział w odbywającym się pod koniec listopada 2014 r. seminarium przygotowawczym w Berlinie, w którym omówiony został przebieg seminarium styczniowego oraz przygotowane zostały teksty i inne materiały, które będą podstawą do dyskusji w czasie spotkania młodzieży.