Liga Młodych Wyborców

Liga Młodych Wyborców Ogólnoeuropejska  inicjatywa

Liga Młodych Wyborców jest ogólnoeuropejską inicjatywą Europejskiego Forum Młodzieży (European Youth Forum), mającą na celu rozpoznanie problemów i oczekiwań młodych przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jest ruchem stworzonym przez młodych i dla młodych. Projekt był realizowany w 24 krajach europy.

Twój głos  liczy się w wyborach

Celem projektu jest nie tylko zachęcenie młodych ludzi do głosowania – chcemy, aby młodzi współdecydowali z europejskimi politykami w istotnych dla nich sprawach. Nie ma znaczenia czy jesteś zwolennikiem czy przeciwnikiem Unii Europejskiej, jej władze podejmują decyzje, które wpływają na Twoje życie. Zainteresowanie nimi jest więc ważne dla Ciebie i dla społeczeństwa, w którym funkcjonujesz.

Program Ambasadorski

W Polsce projekt zrealizowany został poprzez program ambasadorski. Ponad  40 ambasadorów oraz wolontariuszy LMW  zorganizowało  90 inicjatyw profrekwencyjnych, w których wzięło udział ok. 5000 młodych ludzi.

Sylwetki ambasadorów 

Ambasadorzy projektu “Liga Młodych Wyborców” to młodzi liderzy w wieku 18-24 lat. Są to głównie uczniowie liceów oraz studenci. Pochodzą oni z całej Polski. Jedni mają olbrzymie doświadczenie w działalności społecznej,dla innych- były to pierwsze doświadczenia liderskie.

Debaty z kandydatami do Parlamentu Europejskiego

W ramach projektu zostało zorganizowanych kilkadziesiąt spotkań i debat młodych wyborców z kandydatami do europarlamentu.  Były poruszane m.in takie kwestie jak niska frekwencja wyborcza wśród młodzieży, najważniejsze problemy młodych ludzi w europie i możliwości ich rozwiązywania.

Warsztaty poszerzające wiedzę o Parlamencie Europejskim 

Od marca do końca maja 2014 ambasadorzy LMW przeprowadzili ponad 60 warsztatów i prelekcji o Parlamencie Europejskim.  Prowadzili je głównie w szkołach ponadgimnazjalnych. Odbyły się one w takich miastach jak Rzeszów, Lublin, Radom, Warszawa, Białystok, Mysłowice, Wisznice, Poznań oraz inne.

Inne działania ambasadorów LMW

Ambasadorzy projektu nie tylko organizowali spotkania i debaty, ale także pisali artykuły zachęcające swoich rówieśników do głosowania. Reprezentowali Ligę Młodych Wyborców podczas różnych konferencji i debat. Uczestniczyli także w  European Youth Event w Strasburgu raz z przedstawicielami 12 innych oddziałów LMW z całej Europy.