Jak chcą mieszkać młodzi ludzie?
Cel badania
Celem badania jest zebranie odpowiedzi z zakresu „jak?” i „gdzie?” – młodzi ludzie chcieliby mieszkać w perspektywie najbliższych 5 lat i później. Badanie określi między innymi, co rzeczywiście kieruje młodymi ludźmi przy wyborze miejsca do życia i co wpływa na ich decyzję mieszkaniową. Chcemy ustalić, jaki wpływ na podejmowaną decyzję mają czynniki takie jak: sytuacja ekonomiczna, kontynuowanie nauki, kariera zawodowa, planowanie rodziny, postrzeganie colivingu, czy chęć zamieszkania w inteligentnych i zrównoważonych osiedlach.
Metoda
Badanie przeprowadzone zostanie metodą ankietową oraz warsztatową. Ogólnodostępna ankieta została zaadresowana do wszystkich młodych ludzi.
Warsztaty badawcze umożliwią nam bardziej świadome poznanie preferencji mieszkaniowych młodych osób. Warsztaty zostaną przeprowadzone przez naszych trenerów w inkluzywnych, kilkunastoosobowych grupach, złożonych z młodych ludzi, pochodzących z różnej wielkości ośrodków miejskich i wiejskich. Wyniki warsztatów odpowiedzą na bardziej szczegółowe zagadnienia, zidentyfikują problemy i pozwolą wypracowywać rozwiązania.
Termin
Na odpowiedzi ankietowe czekamy do końca września 2020 r.
Badanie warsztatowe w wybranych miastach rusza w drugiej połowie 2020 r.
Raport
Spodziewana publikacja raportu to czwarty kwartał 2020 r.
O badaniu
Z inicjatywy Zespołu Rynku Pracy i Przedsiębiorczości Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, PFR Nieruchomości S.A., Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych oraz przy wsparciu Stowarzyszenia Europe4Youth, rozpoczęło się ogólnopolskie badanie preferencji mieszkaniowych młodych Polaków: „Jak chcą mieszkać młodzi ludzie?”.
Badanie: „Jak chcą mieszkać młodzi ludzie?”, ma odpowiedzieć na pytania „jak” i „gdzie”, chcą mieszkać młodzi Polacy w perspektywie najbliższych lat. Celem badania jest nie tylko zbadanie preferencji mieszkaniowych młodych ludzi, ale również określenie wpływu sytuacji mieszkaniowej na podejmowane przez nich decyzje życiowe. Staramy się odpowiedzieć – jak obecna sytuacja na rynku nieruchomości wpływa na migrację młodych osób do większych ośrodków miejskich, planowanie rodziny, podejmowanie i poszukiwanie pracy, czy kontynuowanie nauki.
W badaniu uwzględniono również potrzebę zbadania sposobu postrzegania własności wśród młodych osób. Chcemy dowiedzieć się, czy na przestrzeni najbliższych lat możemy spodziewać się wzrostu popularności elastycznych form korzystania z nieruchomości, m.in. najmu długoterminowego i najmu instytucjonalnego.
Dostrzegamy również zmieniające się trendy na rynku nieruchomości i coraz większy wpływ nowych technologii na mieszkalnictwo. Dlatego w badaniu pytamy o chęć zamieszkania w inteligentnym domu, gotowość wdrożenia w mieszkaniu Internetu rzeczy, czy potrzebę tworzenia przyjaznych środowisku naturalnemu – zrównoważonych, samowystarczalnych osiedli.
Chcemy możliwie najdokładniej zbadać opinię młodych ludzi. Dlatego badanie przeprowadzone zostanie metodą ankietową oraz warsztatową.
Ogólnodostępna ankieta została zaadresowana do wszystkich młodych ludzi. Warsztaty badawcze obejmują badanie preferencji mieszkaniowych w ośrodkach miejskich różnej wielkości. Wyniki warsztatów odpowiedzą na bardziej szczegółowe zagadnienia, zidentyfikują problemy i pozwolą wypracowywać rozwiązania – wspólnie z młodymi ludźmi.
Badanie umożliwi zidentyfikowanie szans oraz zagrożeń, które są dostrzegane przez młodych adresatów rynku nieruchomości. Wyniki badania zostaną przedstawione w formie raportu i będą stanowić odzwierciedlenie głosu młodych ludzi w dyskusji o kształcie i rozwoju przyszłej polityki mieszkaniowej w Polsce. Realizację i rozpowszechnianie wyników badań gwarantuje szeroki udział młodzieżowych organizacji pozarządowych pozarządowych oraz młodzieżowych organów doradczych.

Od przygotowania projektu budynku, do oddania go do użytku, upływa nawet kilkadziesiąt miesięcy. Rozpoczynając dziś proces innowacji w mieszkalnictwie, realnych rezultatów możemy się spodziewać za kilka lat. Celem badania jest identyfikowanie szans i zagrożeń, a w dalszej perspektywie, poszukiwanie rozwiązań instytucjonalnych, które będą odpowiadać na potrzeby młodych.

Odpowiedź na pytanie o to „Jak chcą mieszkać młodzi ludzie?” powinna być istotna zarówno dla deweloperów i urbanistów, jak i rządu i samorządów tworzących programy mieszkaniowe dla młodych ludzi. Mnie interesuje nie tylko z perwersyjnej ciekawości, ale w kontekście tworzenia przestrzeni fizycznych i mentalnych dla młodych – tych rodzinnych, instytucjonalnych, jak i „miejsc trzecich”.

Mieszkania na wynajem to mieszkania budowane przede wszystkim dla pokolenia wchodzącego obecnie w dorosłość. Instytucjonalny rynek najmu w Polsce dopiero się rozwija, więc tak ważna jest wspólna dyskusja o tym, jakich mieszkań potrzebują młodzi. To nie tylko ekspertki i eksperci powinni wypowiadać się na temat mieszkalnictwa, ale również ich przyszli mieszkańcy i mieszkanki.
Sposób działania
Wiodący eksperci
Wyjątkowe badanie!
Doświadczenie
Dywersyfikacja działań
Czas
Metoda ankietowa i warsztatowa
Poznaj członków zespołu
Aktualności
Organizatorzy




Wspierają nas

