[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1583426716666{padding-bottom: 50px !important;}”]

8 listopada 2019 roku członek Zarządu PROM Jan Pabisiak reprezentował nas na konferencji Europolis, organizowanej przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, Fundację Konrada Adenauera i władze miasta stołecznego Warszawy.  Głównym tematem wydarzenia były miasta przyjazne młodzieży, a więc kierujące się w swej polityce mieszkaniowej, akademickiej czy zatrudnienia interesem ludzi młodych, stanowiących wysoki procent lokalnych społeczności i będących gwarantem przyszłej pozycji swoich miejscowości.

Po prelekcjach gości dotyczących polityki młodzieżowej w Europie (tu okazał się pomocny unijny program Youth Wiki, umożliwiający sprawdzenie podstawowych statystyk dotyczących młodzieży i polityki młodzieżowej członków Unii Europejskiej), w Niemczech (gdzie głos zabrała merytoryczna jak zawsze Fundacja Konrada Adenauera) oraz w Warszawie (wspomniany został program miejski „Młoda Warszawa – miasto z klimatem na młodych), nadszedł czas na przedstawienie przez Panią Monikę Helak (Polityka Insight) raportu pt. „Europolis. Miasta dla młodych”. Biorąc pod uwagę czynniki takie, jak komunikacja, rynek pracy, edukacja czy służba zdrowia, za miasto najbardziej przyjazne młodzieży Fundacja Schumana uznała Warszawę. Zaskoczenie wzbudził fakt zajęcia drugiego miejsca w rankingu przez Rzeszów, rekordzistę pod względem mobilności, edukacji i polityki zdrowotnej. Trzeci wynik uzyskały Katowice dzięki wysokim notom za edukację, gospodarkę i zdrowie.

Po krótkiej przerwie rozpoczęły się panele dyskusyjne. W debacie moderowanej przez Panią Olgę Napiontek z Fundacji Civis Polonus, tematem była „Forma dialogu. Jak młodzież chce i może współpracować z samorządem?”. Biorący w niej udział członek Zarządu PROM Jan Pabisiak wskazał na wyjątkowy rozwój idei młodzieżowej samorządności w ostatnich latach, któremu to rozwojowi brakuje jednak wsparcia ustawowego – artykuł 5b Ustawy o samorządzie gminnym nadal nie daje młodzieżowym radom gmin szerszych kompetencji, nie mówiąc już o braku analogicznych ciał reprezentacji młodych ludzi w Ustawach o samorządzie powiatowym i wojewódzkim. Jako PROM od kilku lat wraz z naszym Stałym Zespołem ds. Młodzieżowych Rad koordynujemy projekt Start5b, mający na celu wzmocnienie ustawowej pozycji młodzieżowych samorządów, a nasze propozycje w tej sprawie rozpatrywane są przez komisję sejmową i mogą być przegłosowane jeszcze w tej kadencji Parlamentu. Wspomnieliśmy też o konieczności umocowania przez władze państwowe pozycji Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych jako narodowej rady młodzieży (najwyższej reprezentacji młodych Polaków) i omówiliśmy działalność narodowych rad młodzieży w innych państwach świata, które zostały uznane za ciekawe wzorce do naśladowania w polskiej praktyce.

[/vc_column_text][dt_gallery_masonry bwb_columns=”desktop:3|h_tablet:3|v_tablet:2|phone:2″ gap_between_posts=”15px” image_sizing=”resize” image_border_radius=”0px” image_scale_animation_on_hover=”disabled” image_hover_bg_color=”solid_rollover_bg” custom_rollover_bg_color=”rgba(0,0,0,0.3)” project_icon_border_width=”0px” include=”3875,3876,3877″ css_dt_gallery=”.vc_custom_1583412791619{padding-bottom: 50px !important;}”][/vc_column][/vc_row]

Loading

Podobne wpisy