[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Przewodniczącym Zarządu PROM Piotrem Drzewieckim. Rozmowa została opublikowana na stronie Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, gdzie też znajduje się jej pełna treść (LINK).

W jaki sposób Państwa organizacja wspiera młode osoby w związku z pandemią Covid-19?

Wirus i jego skala okazał się być dla nas zaskoczeniem i zajęło nam trochę czasu, aby przestawić się w model pracy zdalnej – w której nasze aktywności przeniosły się do sieci. Nasze wsparcie sprowadza się w głównej mierze do organizowania spotkań online, które jeszcze podczas roku szkolnego pozwoliły przełamać rutynę zajęć. Jako PROM włączyliśmy się w akcje zachęcające do noszenia maseczek i innych środków ochrony indywidualnej. Monitorowaliśmy również działania Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie wdrażania edukacji zdalnej, zwracając się do Ministra o zwrócenie uwagi na problem wykluczenia cyfrowego osób młodych z mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich.

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][dt_photos_carousel image_border_radius=”0px” slides_on_wide_desk=”1″ slides_on_desk=”1″ slides_on_lapt=”1″ slides_on_h_tabs=”1″ slides_on_v_tabs=”1″ autoplay=”y” project_icon_border_width=”0px” arrow_bg_width=”36x” arrow_border_width=”0px” r_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” r_arrow_v_offset=”0px” l_arrow_icon_paddings=”0px 0px 0px 0px” l_arrow_v_offset=”0px” category=”33″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Jakie Pana zdaniem są największe obawy wśród młodych osób związane z Covid-19?

Mierzymy się z epidemią od połowy marca, od tego czasu sytuacja zmieniała się wielokrotnie i w ten sam sposób zmieniały się również obawy młodych. W pierwszej fazie (jeszcze podczas roku szkolnego) dominowała niepewność związana z ograniczeniami nauczania zdolnego, ograniczony był kontakt z rówieśnikami. Pamiętamy też niejasności, które pojawiły się w związku z organizacją egzaminów. Temat ten stał się obecnie mniej aktualny, jednak powróci we wrześniu. Poważniejsze są jednak moim zdaniem problemy występujące przez koronawirusa jako pewną nową (dla młodych) sytuację społeczną. Lockdown musiał odbić się na psychice osób młodych, wzmacniając poczucie niepewności odnośnie jutra. Z pytaniem „jak żyć po koronawirusie” będziemy się mierzyć jeszcze przez długi czas.

Jakie zmiany zaszły u Państwa w organizacji z powodu pandemii?

Zaplanowane przez nas warsztaty, spotkania wolontariuszy, rozmowy z przedstawicielami młodzieżowych rad gmin odbywały się zdalnie. To, co pojawiło się wśród licznych organizacji trzeciego sektora – zmuszeni byliśmy przeorganizować kompletnie naszą pracę projektową – część zaplanowanych zadań została przesunięta w czasie, z części musieliśmy zrezygnować. Nasi pracownicy przeszli na pracę zdalną, pojawiając się w biurze jedynie w celu odbierania bieżącej korespondencji. 

W jaki sposób rynek pracy zmieni się po pandemii dla młodego człowieka?

Wielu pracodawców (zwłaszcza w przypadku wolnych zawodów) dostrzega, że praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem nie tylko na czas pandemii. Stąd, choć fizyczna obecność w biurze nie będzie może już wymagana tak często – wzrosło znaczenie samodyscypliny i umiejętność zorganizowania pracy (co w realiach domowych, gdy wielu trudniej się zmotywować i skupić nie jest rzeczą łatwą). Wzmocnieniu ulega tendencja, w której coraz większy nacisk kładziemy na edukację informatyczną. Ten kierunek rozwoju zawodowego z pewnością będzie dominował. Wraz ze wzrostem bezrobocia rynek pracownika zmienia się w rynek pracodawcy – konkurencja zdecydowanie wzrośnie. Młodym zdecydowanie rekomendowałbym skupienie się na samorozwoju, trzeba być elastycznym i umieć dopasować się do zmieniających realiów rynkowych.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Loading

Podobne wpisy